Feysbuk Depresyonu!

1.471 kez görüntülendi

Sosyal medya kullanımı artık hayatın bir parçası haline geldi. Uygun kullanıldıklarında bilgi, paylaşım ve eğlence kaynağıdırlar, hayatı kolaylaştırırlar. Eski arkadaşlar ile iletişime olanak sağlamıştırlar. Bu nedenlerledir ki tüm dünyada milyonlarca kullanıcıya ulaştılar. Ancak sosyal medyada fazla zaman geçirmenin depresyona zemin hazırladığı ile ilgili araştırma verileri giderek artıyor.

 

Feys, tivitır, instagram başında fazla zaman geçirme depresyon, endişe, kıskançlık ve sosyal izolasyonun ana nedenlerden biri haline gelmeye başladı.

 

Günde 20-30 defa feyse bakanlar var. Bakmayınca bir şey kaçırdığı endişesine kapılıyorlar. Araştırmalar kişilerin daha çok yalnız ve sıkkın olduğu zamanlarda daha sık feysbuk’a girerek kendilerini iyi hissetmeyi amaçladıklarını ancak kendilerini daha kötü hissettiklerini ortaya koymuştur. Yine yakın zamandaki araştırmalar göstermiştir ki feysbuk’ta ne kadar çok zaman geçiriliyor ise kişilerin kendini kötü ve depresyonda hissetme oranları o kadar artıyor.

 

Feysbuk sadece depresyona yol açmıyor aynı zamanda kişiye kıskançlık, bir şeyleri kaybetmişlik duygusu da veriyor. Başkalarının güzel yemekler yediklerini,  pahalı alışverişler yaptıklarını, mutlu olduklarını, mükemmel çocukları olduğunu ve güzel yerlerde tatil yaptıklarını düşündürebiliyor. Feysbuk özellikle orta yaş grubunda narsistik kişiliği tetikliyor. Resmini paylaşan kişi beğeni ve paylaşım beklentisine giriyor. Düşünsenize bir durum veya resim paylaştınız ama hiç yorum ya da beğeni gelmemiş ya da az gelmiş. Kişi kendini kötü hissediyor.

 

Birkaç arkadaş veya aile bir yemekte buluşuyor; masaya oturulunca herkes eline telefonunu alıyor, hatta çocuklar bile. Sohbetin tadına da doyum olmuyor haliyle!!!

 

 

Çocuklar için tehlikeli olabilir

 

Feysbuk’a kayıt olmak için 13 yaşından büyük olmak gerekiyor. Ancak marifetmiş gibi daha küçüklere doğum tarihi değiştirilerek feysbuk hesapları alan anne babalar çocuklarına kötülük yapmaktadırlar. Çocukların sosyal medyayı erkenden kullanması sakıncalıdır. Hiçbir çocuk sokaklarda oynamak yenine eve tıkılmayı istemez. Ne yazık ki çocukların dışarıda koşma, oynama hakları ellerinden alınmıştır. Trabzon’da bundan nasibini aldı; son 30 yılda marifetmiş gibi her yere binalar dikildi, çocukların yaşam alanları tüketildi. İki salıncak ve tahterevalli konarak yapılan yerler çocuk parkları olarak onlara sunuldu. Bunlar yeterli görüldü. Eve tıkılan çocuklar da artık bilgisayar ve akıllı telefon canavarları oldular. Daha konuşmayı, yazmayı öğrenmeden 3-4 yaşındaki çocuklar bile ayped, bilgisayar ve telefonsuz yapamamaya başladılar. Çocukların akıllarının bunlarla meşgul olması hiç sağlıklı değil. Yakında belediye seçimleri olacak. Sizlere gelenlere ne kadar yol asfaltlayacaklarını, ne kadar bina yapacaklarını değil; çocuklar için, yaşlılar için, engelliler için hangi yaşam alanlarını planladıklarını sorunuz.

 

Yetişkinler için feysbuk’un azı karar, çoğu zarar. Ancak çocuklar için azı çoğu yok, zararlı…

 

Sanal değil, gerçek iletişimler kurmanız dileklerimle…

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık