Cep Telefonu Kanser Yaparmı?

1.589 kez görüntülendi

Cep telefonu kullanımının beyin tümörüne ya da vücutta başka bir soruna yol açıp açmadığı uzun yılardır tartışılmaktadır.

Bazı araştırmalar 1970’lerden sonra beyin tümörü sıklığında artış olduğunu ortaya koymuştur. Cep telefonunu o yıllarda kullanılmamaktaydı. Beyin tümörü sıklığındaki artışın ana nedenlerinin başında endüstrileşme ve teknoloji ile birlikte tanının kolaylaşması yer almaktadır.

 

Cep telefonlarının güvenli olduğunu öne süren araştırmaların yanında beyin tümörüne yol açma potansiyelini öne süren araştırmalar da mevcuttur.  Cep telefonu kullanımı ve beyin tümörü ilişkisini araştıran bilimsel çalışmalar şu sonuçları gösterdi:

  • 420 000 cep telefonu kullanıcısının 20 yıl izlendiği araştırmada cep telefonu kullanma ile kanser riski arasında bir ilişki saptanmadı
  • Bir diğer araştırmada cep telefonu kullanımı ile tükürük bezi kanseri arasında ilişki gösterildi. Ama bu araştırmada çok az sayıda kişide tümör saptandı.
  • Bir diğer çalışmada cep telefonu kullananlar ve kullanmayanlar arasında genel olarak bir fark saptanmadı ancak fazla cep telefonu kullananlarda glioma olarak bilinen bir çeşit beyin tümörü riskinin arttığı saptandı.

Bir çok araştırma sonucu inceleyen Dünya Sağlık Örgütü cep telefonu radyasyonunun kanser ile ilişkisi hakkında sınırlı kanıtlar olduğu konusunda fikir birliğine varmışlardır. Sonuç olarak elektromanyetik radyasyon insanlar için olası bir kanserojendir.

Henüz bilimsel veriler kesin kanıt düzeyinde değildir. Ancak şunu unutmamak gerekli; kanser uzun yıllar içinde gelişir. Sigaranın kansere yol açtığı uzun yıllar sonra kanıtlanmıştır. Hatta eskiden sigaranın sağlığa yararlı olduğuna dair reklamlar bile vardı.

Bugüne kadar olan araştırmalar cep telefonu kullanımının kanser ile ilişkisini kanıtlamadı. Ancak cep telefonu kullanımı daha çok yenidir. 20 yıl önceye dayanan cep telefonu artık neredeyse herkesin kullanımına girdi. Bu nedenle cep telefonunun kansere yol açtığının kanıtlanabilmesi için çok az zaman geçti.

Şimdilik kimse cep telefonunun kansere yol açıp açmadığını bilmemektedir. Uzun dönemli araştırmalar devam etmektedir. Cep telefonu kullanımına bağlı kanser olasılığından endişe ediyorsanız:

  • Cep telefonu kullanımını sınırlayınız.
  • Konuşurken hoparlörü kullanınız ya da kulaklık ile konuşunuz.
  • Cep telefonunu başınızdan uzakta tutunuz.
  • Tüm bunlardan belki de daha önemlisi çocuklarda cep telefonlarının nasıl bir etkisi olduğuna ilişkin yeterli çalışma bulunmuyor. 16 yaş altındaki çocukların cep telefonlarını ancak gerekli olduğu durumlarda kullanması ve konuşmaları olabildiğince kısa tutmasını sağlamalıyız.

Bugün kanıt yok ama yarın bu kanıtın bir parçası olmayalım…

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık