MS VE KALİTESİZ UYKU

1.540 kez görüntülendi

13-18 yaşları arasında teşhis konan 90 MS hastası ; yaş, cinsiyet ile eşleştirilmiş 108 kontrol çalışmaya dahil edildi. PITTSBURG UYKU KALİTESİ (PSOI) adı verilen uyku hakkındaki sorulara cevap verdiler. Sorular geçen 1 ay göz önüne alınılarak cevaplandı:
+ Genellikle ne zaman uyumaya gidersiniz?
+ Uykuya dalmanız ne kadar sürer ? + Kaç saat uyuyorsunuz ?
Ayrıca bir kişinin ne sıklıkla uymakta zorluk çektiği , uykusunun kalitesi ve araba kullanırken , sosyalleşirken uyuklama gibi sorunlar hakkında sorularda soruldu. Tüm bu soruların cevapları yedi kategoride ayrı ayrı puanlandı.
MS’li katılımcıların ortalama yaşları kontrol grubu ile karşılaştırıldığında ortalama yaşları 45 ti. MS hastalarında ağrı , yorgunluk ve depresyon yaygın olduğu görülmüştür.
Araştırmacılar ortalama olarak MS li kişilerin daha düşük bir uyku kalitesini gösteren daha yüksek PSQI skoruna sahip olduğunu bulmuşlardır. Ek olarak MS’li kişilerin %67’sinin kontroller grubundaki kişilerin %44’üne oranla zayıf uyuyanlar olarak sınıflandırıldığını bulmuşlardır.
Uyku bozukluğu ile ilişkili ana faktörler:
– ağrı
-yorgunluk
Kadınlarda erkeklere oranla uyku problemi daha fazla gözlemlenmiştir. Depresyonu olan ve bunun için antidepresan tedavi alan MS’li hastaların tamamında uyku problemi gözlenmiştir.

MS VE KALİTESİZ UYKU Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık